Neden Viaport Marina’da olmalısınız?

Türkiye’nin en yeni, en konforlu, sosyal yaşamla içiçe en iddialı marinası Viaport Marina’da olmanız için pek çok neden var. İşte en merak edilen soruları Viaport Marina Direktörü Sinan Arslan sizin için yanıtladı…

Türkiye’de marina turizmi son dönemde nasıl bir gelişme gösterdi?

Dünya’ da eşi benzeri olmayan doğal ve tarihi güzelliklere sahip koylara sahibiz. Türkiye kıyıları ise iklimi açısından yatçıların fazlasıyla tercih ettiği bir bölge. Sezon çok uzun. Nerede ise 7 ay denizlerde rahatlıkla dolaşılabiliyor. En önemlisi ise kasırga sezonu diye bir kavram da yok. Dolayısıyla iklim açısından yat turizmine çok müsait bir bölge. Bu yüzden deniz turizmi alanında Akdeniz havzasındaki pastadan daha büyük pay almamız gerekiyor. Bundan birkaç sene önce tekne bağlama yeri sıkıntıları amatör denizciliğin gelişmesinde en önemli etken olarak tanımlanıyordu. Ancak son yıllarda yapılan yeni marina yatırımları ile oluşan rekabet sonucu hem çok daha nitelikli tesisler hizmete girdi hem de tekne bağlama fiyatları daha makul seviyelere indi.

En çok hangi ülkelerden turistler, marinalarımızı ziyaret ediyor?

Bahsettiğim gibi Akdeniz Çanağında dolaşan tüm teknelerin ziyaret ettiği, teknelerini kışlamak için bıraktığı bir ülke konumundayız. Akdeniz’de kıyısı olan İtalya ve Fransa bu konuda başı çekmektedir. Diğer yandan denizcilikte çok ilerlemiş olan İngiltere, güçlü ekonomiye sahip Alman ve Hollandalı yatçılarda marinalarımızı yoğunlukla ziyaret etmektedirler.

Marinalarda ne gibi hizmetler veriliyor?

Marinaların hizmetlerinin niteliği ve niceliği Deniz Turizm Yönetmeliğinde belirtilen marina sınıfına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yönetmelik doğrultusunda üç, dört ve beş çıpalı olarak üç sınıfa ayrılan tesislerde elektrik – su, güvenlik, temizlik, WC- Duş temel hizmetler olarak tanımlanabilir. Bunlara ek olarak yatçılara özel otopark, palamar yardımı, kablosuz internet, atık alımı, çekek- bakım onarım hizmetleri, çamaşır ve bulaşıkhane, depolama alanları, revir gibi ek hizmetler de marinanın çıpa sınıfına göre tekne sahiplerine sunulmaktadır. Ancak şunu özellikle belirtmeliyim ki marinalar günümüzde sadece sıralanan bu hizmetleri veren limanların ötesinde tekne sahiplerine ve bulundukları lokasyonda yaşayan kitleye restoranlardan alışveriş alanlarına kadar komple bir yaşam alanı sunan cazibe merkezleri haline gelmişlerdir.

Viaport Marina, verdiği hangi hizmetlerle ön plana çıkıyor?

Burası Türkiye’ nin en son teknoloji marina ekipmanları ile donatılmış yat limanı. İnşaat sürecinde, verilmesi planlanan hizmetler ve operasyon konularında her şeyi en ince detayına kadar planladık. Otopark sisteminden tonoz sistemine, çekek operasyonlarından atık alım sistemlerine kadar her hizmet noktasında son teknoloji ürünler kullanıldı. Çok disiplinli ve motive bir ekibe sahibiz. Tamamen müşteri memnuniyetine odaklı bir hizmet anlayışına sahibiz. Müşterilerimiz ile son derece sıcak ilişkiler içindeyiz. Özellikle bir adet 75 ton bir adet de 300 ton kapasiteli vincimizin hizmet verdiği çekek sahamız Türkiye’ deki en nitelikli bakım onarım işlerinin yapıldığı, en çok talep gören bir merkez konumuna geldi. Burada 90 metreye kadar mega yatlara suda ve karada ayrıcalıklı hizmetler veriyoruz. Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi marinamız içinde Dünyaca ünlü tekne markalarının satış sonrası iletişim ofisleri mevcut. Tüm bunların yanında hiçbir marinada benzeri olmayan akvaryum, sinema, tema park, bowling ve çok özel markaların bulunduğu alışveriş merkezimiz tekne sahiplerine marina dışına çıkmadan aradıkları her şeyi bir arada bulabilecekleri bir yaşam alanı sunuyor.

Marina turizmi için gelecek dönem beklentileri neler?

En büyük hedef yoğunluğun en üst seviyelerde olduğu Akdeniz çanağındaki yat turizmi ekonomisi içindeki pazar payımızı arttırmak Bu konuda da yabancı yatçıların bürokratik giriş – çıkış işlemlerini mutlaka kolaylaştırmamız gerekiyor. Bizim marinalarımızın tesis ve hizmet kalitesi rakiplerine kıyasla çok üstün durumda. Ancak İtalya ve İspanya gibi ülkeler çok daha mütevazi marinaları ile çok daha büyük deniz turizm gelirleri elde ediyorlar. Bunun yanında Arap Yarımadası ve Rusya da Süper ve Mega Yat bakım onarımı anlamında Türk marinaları için her geçen gün önemli bir pazar haline geliyor. Türkiye deniz turizmi özelinde bu pazarda yılda yaklaşık 6,5 milyar dolar gelir ile Avrupa’ da 5. Sırada. Deniz Ticaret Odası 2023 hedefini 3.sıraya yükselmek olarak açıkladı.

Viaport Marina’nın kira bedelleri ve kapasitesi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Denizde 700, karada 100 tekne kapasitesine sahibiz. Yıllık bağlama fiyatlarımız marinamızın hizmet kalitesi ile kıyaslandığında oldukça kabul edilebilir seviyede. Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana hiçbir fiyat artışı yapmadık aksine kur artışlarını müşterilerimize yansıtmamak adına ekstra indirimler dahi uyguladık. Ekim 2018 dönemi itibarı ile de tüm hizmetlerimizde Türk Lirası uygulamasına geçtik. Kısa süreli bağlamalarda çok özel indirimlerimiz mevcut ayrıca “ FREE WEEKEND” kampanyası ile diğer marinalarda bağlı bulunan tekne sahiplerinin marinamız hizmet kalitesi ve konforunu keşfetmeye davet ediyoruz. Bu kampanya ile hafta sonları ücretsiz bağlama yapan misafirlerimizin marinamızdaki kafe, restoran, akvaryum, sinema, tema park, aslan park, bowling ve çok özel markaların bulunduğu alışveriş merkezimizde keyifli saatler geçirmeleri bize çok olumlu geri dönüşler sağlamaktadır.

Viaport imkanlarından ilk önce ben faydalanmak istiyorum diyorsan

Hemen E-Posta listemize kayıt ol. Hem kampanyalardan ilk sen haberdar ol hem de sürpriz fırsatlardan faydalan...

Bilgilerinizin doğru olduğunu lütfen kontrol ediniz. Aksi durumda tarafınıza ulaşmamız ve cevap almanız zorlaşacaktır.