Boatshow Eurasia Ulusal Bülten | En | Viaport Marina

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK DENİZ BULUŞMASI BOAT SHOW EURASIA DENİZ FUARI 02-08 EKİM’DE, VIAPORT MARİNA’DA..

2019’UN EN YENİ TASARIMLARI, ÖDÜLLÜ TEKNELER VE 2018’İN SON AVANTAJLARI 02 EKİM’DE BOAT SHOW EURASIA TUZLA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR..

Uluslararası Boat Show Eurasia Fuarı, 02-08 Ekim tarihleri arasında Viaport Marina’da denizcilik sektörünün en büyük buluşması olarak kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2019’un en özel tasarımları, 2018’in son avantajları ve ödüllü tasarımların yanı sıra sektörün en önemli markalarının Dünyada ve Türkiye’de ilk kez sergilenecek lansman tekneleri Boat Show Eurasia’da meraklıları ile buluşacak. Son yıllarda mega yat üretiminin merkezi haline gelen Türk tersanelerinin büyük ilgi gören tasarımları ve son teknoloji uygulamaları, dünyanın ünlü yat üreticilerinin son model tekneleri Boat Show Eurasia’da yerli ve yabancı ziyaretçiler için görücüye çıkacak. Bu yıl, Boat Show Eurasia’ya, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, Ukrayna ve Rusya ‘ nın yanı sıra, Avrupa’lıların da büyük ilgisi var. Boat Show Eurasia, 02-08 Ekim tarihleri arasında, 8 binin üzerinde yabancı ziyaretçi ağırlayacak.

Deniz tutkunlarının heyecanla beklediği Uluslararası Boat Show Eurasia, 02-08 Ekim 2018 tarihleri arasında Viaport Marina’da düzenlenecek. Boat Show Eurasia’da boyları 5 metre ile 50 metre arasında değişen 150’nin üzerinde tekne deniz üzerinde görücüye çıkacak. Yüzen mücevherler olarak tanımlanan ultra lüks mega yatlar, motor yatlar, katamaranlar, yelkenliler ve Guletlerin, denizde konfordan vazgeçemeyenlerle buluşacağı Boat Show Eurasia’da, düşük bütçeyle deniz keyfini yaşamak isteyenler için ekonomik tekneler de yer alacak.

Ödüllü tasarımların yanı sıra Türkiye’de ilk kez sergilenecek “Lansman Tekneler” de Boat Show Eurasia’da yer alacak. Viaport Marina’nın ileri teknoloji sunan prestijli ve keyifli ortamında, gün boyu alışveriş, Tema park eğlencesi, Akvaryum macerası, sinema, konserler ve benzeri birçok etkinliği bir arada sunan Boat Show Eurasia’yı keşfetmek için ziyaretçilere bir gün yetmeyecek.

TÜRKİYE’DE DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK BULUŞMASI..

Fiyatları 60 bin TL ile 75 Milyon TL arasında değişen 200’ün üzerinde teknenin sergileneceği Boat Show Eurasia’da bu yıl 240 Milyon TL satış hedefleniyor. Her yıl %20 oranında büyüyen sektörün en büyük buluşması olarak nitelendirilen Boat Show Eurasia’da sektör tek çatı altında Viaport Marina’ da bir araya gelirken; lüksü yeniden tanımlayan pahalı tasarımlara ilginin her yıl büyümesi ve fuarda her yıl ekonomik teknelerin de oranı hızla artması sektörün büyümesine fayda sağlıyor.

AVRUPA’LI ALICILAR, MEGA YAT SİPARİŞLERİ İÇİN ARTIK TÜRK TERSANELERİNİ TERCİH EDİYOR..

Boat Show Eurasia Fuarı Direktörü Dilek Günaydın, Yatçılık sektörünün Avrupa’da azalan Pazar talebini, yoğun tanıtım çalışmaları, kaliteli ve ekonomik fiyatlı üretim ile yeniden arttırdığını söyledi. Dilek Günaydın; “Türkiye, uzun süredir mega yat üretiminde dünya da ilk beşteydi. Bir süredir, Avrupa pazarından Türk tersanelerine yönelik siparişler beklenenin altında seyrediyordu. Ancak, dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye yat sektörü, krizlere göre yön almayı başararak 2018 yılında yeniden dünya beşinciliğine oturdu” dedi.

Boat Show Eurasia Fuarı Direktörü Dilek Günaydın yaptığı açıklamada; “Avrupa’da ki rakiplerimizin krizlerden bizden daha çok etkilenmesi Türk yatçılığının önünü açtı. Mega yat üretiminde zaten iyiyiz kaliteli ve uygun fiyatlı işçiliğimiz bizi diğer bir çok ülkeden ayırıyor ancak seri üretim yapan tersanelerimizin sayısını artırmamız ve özellikli tekneler, farklı tekneler söz konusu olduğunda markalaşma yönünde oldukça hızlı ilerliyoruz.

DÜNYADA SERİ ÜRETİM TEKNELER, TÜRKİYE’DE MEGA YAT SİPARİŞLERİ YÜKSELİŞTE..

Türkiye’nin tüm dünyada yat alıcılarının ilk tercihleri arasında yer aldığını söyleyen Boat Show Eurasia Fuarı Direktörü Dilek Günaydın; “Tüketici profili son yıllarda değişmeye başladı. Avrupa’lı alıcılar, seri üretim, fabrikasyon ve 30 metre altı teknelere yöneldi. Yine, Avrupa’nın yükselen yıldızı yelkenliler. Gerek rüzgarla da yol alabildiği için yakıt tasarrufu sağlayan gerekse denizci olduğunuzu hissettiren yelkenlileri en çok Avrupa’lılar tercih ediyor. Kişiye özel tasarım ve mega yat alıcılarının Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’da yoğunlaştığını görüyoruz. Son 5 yılın en önemli sürprizlerinden biri de Afrika ülkeleri. Henüz 20-30 adeti geçmese de Afrika ülkelerinden alıcıların da mega yat ve kişiye özel tasarım tekne siparişlerinde Türk yatçılarını tercih etmesi bu pazarın da ileride önemli olacağının işaretlerini veriyor” dedi.

RAKAMLARLA YATÇILIK SEKTÖRÜ

Boat Show Eurasia Fuarı Direktörü Dilek Günaydın sektörle ilgili rakamsal gelişmeleri de şu şekilde açıkladı : “Türkiye’de yatçılık sektörü 2017 yılında 40 metre üzeri tekne üretiminde %20 oranında büyüdü. Halen satılmış olan ve yapılan mega yatlar dünyada ki zenginlerin yüzde 5’ine cevap verebiliyor. Resmi rakamlara göre, küçük teknelerde 2017 yılı itibarı ile tersanelerimizde inşa halinde olan yaklaşık 200 adet tekne teslim edilmiş durumda. Günümüzde yaklaşık 150 adet yat inşası sürüyor. 120-149 feet arası motor yat siparişleri yüzde 5 düşüş gösterirken, 150 feet üzerindeki motor yat siparişleri yüzde 15 artmış olup, yelkenli yatlar (sailing yacht) adet olarak yat tekne inşasının yüzde 8’ini oluşturuyor. Lüks yatta ilk dört yapımcı ülke, İtalya, ABD, Hollanda ve İngiltere olarak karşımıza çıkıyor. Özel tasarım yani custom ve yarı özel tasarımlı yatlar arasındaki çizgi gittikçe farksızlaşmaya başlamış, seri üretim ve custom yat yapımcılarının ayırt edilebilmesi de güçleşiyor. Dünya birincisi olan İtalyan Benetti gibi yapımcılar her iki türde de yat inşa ederken, özellikle büyük fiberglas yat yapımcıları gibi bazı firmalarsa iç alanları özel tasarımlı seri üretim tekneleri imal ediyorlar. Yine, resmi rakamlara göre dünya genelinde 2005 yılında 103 adet olan 150 feet ve daha büyük motor yat sözleşmeleri 2017 yılında, 1300’e yükseldi. Bunların yüzde 33’ünü 200 feet ve üstündeki yatlar oluşturuyor. Kişiye özel siparişlerde, normal yatlardan giderek, daha büyük yat yapımına yöneliş dikkat çekiyor.

Türkiye, yat inşa sanayi kuralları ve standartları takip etmek, yeni zarif ürünler üretmek ve hatta Türkiye dışında inşa edilmekte olan yatlarla ilgili talepler üzerine sözleşmeler imzalamak yönünde atılım içinde. Sektörün geleceğini garanti altına alacak kalite ve güvenilirlik konuları en ön sıraları alıyor. Via Fuarcılık olarak her yıl Ekim’de düzenlediğimiz Deniz Fuarı ve Şubat’da düzenlediğimiz Kara Fuarı ile sektörün gelişimine ve yerli-yabancı alıcılarla sektörün buluşmasına önemli katkıda bulunuyoruz ” dedi.

Türkiye’de ki mega yat, motoryat ve yelkenli üreticilerinin Avrupa’lı alıcılara ulaşmak için tasarım yatların yanı sıra seri üretime de yöneldiğini belirten Boat Show Eurasia Fuarı Direktörü Dilek Günaydın ; “Boat Show Eurasia, hem deniz üzerinde düzenlenen İstanbul’daki en büyük fuar olması hem de uluslar arası olması nedeniyle sektörün dünya rekabetinde önemli rol oynuyor. Ayrıca, yine sektörün üretiminin merkezi olan Tuzla’da Şubat ayında düzenlediğimiz Kara Fuarı ile, sektörü potansiyel alıcılarla buluşturuyoruz. Yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği fuardan bu yıl ciddi motoryat, Katamaran, yelkenli ve mega yat satışı bekliyoruz. Özellikle, tersaneler bölgesi olan Tuzla’da olması, fuarlardan birinin Kara’da, diğerinin deniz üstünde olması ve Viaport Marina gibi dünyanın en ileri teknolojiye sahip Marinasında düzenleniyor olması nedeniyle Türkiye’de sadece Boat Show Eurasia’da mega yatlar sergilenebiliyor bu nedenle, mega yat talebi olanlar da fuarı ziyaret edecekler” şeklinde konuştu.

DÜNYACA ÜNLÜ YAT MARKALARI GÖZE ÇARPIYOR

Bu yıl ilk defa denizde sergilenecek olan Lansman teknelerden bazıları, Deniz Yatçılık tarafından sergilenecek olan Absolute Navetta 73, Absolute Navetta 48, Galeon 360, Gena Yatçılık tarafından sergilenecek olan Bavaria C45 Style, Bavaria C50 Style, Top Leisure tarafından sergilenecek olan Jeanneau 490, Jeanneau 440, Turmarin tarafından sergilenecek olan Dufour 360 GL, Fountaine Pajot Saona 47, Lucia 40, Astrea 42, Tezmarin tarafından sergilenecek olan Gran Turismo 50, Oceanis 51.1, Oceanis Yachts 62, Lagoon 40, Lagoon 50, Atölye Kazaz Yatçılık tarafından sergilenecek olan Cayman S450 yer alıyor. Ziyaretçilerine beğendikleri tekneleri hemen deniz üzerinde test etme ve deneme seyri yapma imkanı da sunulan Boat Show Eurasia 2017 Yılında 40 bin ziyaretçiyi 6 günde ağırladı, bu yıl 32 ülkeden 8000’ in üzerinde yabancı ziyaretçi beklenirken genel ziyaretçi hedefi ise 60 bin olacak.

Boat Show Eurasia; üstün performanslı, şık dekorasyonlu dünyaca ünlü megayat, motoryat ve yelkenlileri bir araya getirirken, İthal ve yerli üretim megayat, yelkenli, motoryat markaları, tekne imalatı ekipmanları, her türlü tekne aksesuarları, şişme bot, iç ve dıştan takma motor markaları, yelken kulüpleri, su sporları malzeme ve ekipmanları, eğitim kurumları, charter ve broker firmaları, marinalar, konsepte uygun giysi marka ve üreticileri, sektörün ileri gelen kurum ve kuruluşlarının da yer aldığı büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor.

RAKAMLARLA BOAT SHOW EURASIA
Fuar Alanı : VIAPORT Marina
Tarih 02-08 Ekim 2018
Sergilenecek Ürünler Motoryat, yelkenli, sürat teknesi, lansman ve sıfır tekneler, catamaran, deniz ekipmanları, charter firmaları, hybrid tekneler ve teknolojiler, deniz motosikleti, motorlar, bot, sektör dergileri, tekstil ürünleri.
Ziyaret Saatleri 10:00 – 19:00
Beklenen Ziyaretçi 50.000 +
Katılımcı Firma Adedi 200 +
Sergilenecek Tekne Adedi 200 +
Sergilenecek Marka Adedi 400 +

BİLGİ İÇİN : Tülay Alpaslan – (0532) 263 20 66

If you wish to become the first to hear about the opportunities of Viaport,

Register for our E-Mail list right now. Be the first to hear about the special offers and also enjoy the surprise gifts...

Please make sure your details are correct. Otherwise, we may not get back to keep you informed.